Marki.sk

Myšlienku založiť si cestovateľský blog som mal dlhšie. K realizácii som sa dostal až v roku 2018 a aj keď konkurencia je obrovská, šiel som do toho. Mojou motiváciou nie je len samotné blogovanie. Je to také moje pieskovisko, kde testujem analytiku, SEO, nástroje na marketingovú automatizáciu a rôzne affiliate programy.

lietadlo cestovanie cestovateľský blog

Blogovanie

Len v roku 2018 som absolvoval 8 zahraničných dovoleniek. To sú gigabajty spomienok, ktoré ostávajú skryté na pevnom disku. Blog je ideálnym formátom, cez ktorý je možné tieto spomienky odprezentovať.

Keďže okrem cestovania mám rád aj cyklistiku, či už v cestnej alebo v MTB verzii, blog som rozšíril aj o cyklistickú sekciu. Tu medzi najčítanejšie články patria reportáže z 24-hodinových závodov.

Analytika

Ako analytika ma analytika vlastného webu, samozrejme, zaujíma. Návštevnosť webu síce nie je vysoká (okolo 1000 užívateľov mesačne), ale ako základ na jednoduché analýzy a najmä testy implementácie to stačí. Chceli by ste vedieť, ktorý článok na mojom webe je najčítanejší? Dvojcentová dovolenka sa stala menším virálom na Facebooku, ale dobieha ju môj malý „SEO test“ z minulého roka.

SEO

Polovica marketérov vám povie, že SEO je mŕtve. Ja patrím k tej druhej polovici. Jednoducho povedané, SEO je súhrn činností, ktoré posúvajú váš web na popredné miesta vo vyhľadávačoch. Základom je však, viac ako kedykoľvek predtým, čerstvý, kvalitný a pútavý obsah.

Keď sa pred ostatnými parlamentnými voľbami premieľala po slovenských internetoch jedna kauza Ficovej vlády za druhou, povedal som si, že súpis káuz novej vlády bude jasným adeptom na 1. miesta v Googli. Ešte pred voľbami som si pripravil štruktúru, aby som len pár minút po zostavení vlády mohol článok vypublikovať. Článok je pravidelne aktualizovaný, aj keď, našťastie, tých káuz zatiaľ veľa nie je.

Affiliate

Blog financujem pomocou rôznych affiliate programov, ktoré mám na ňom nasadené. Ako som písal vyššie, blog je len moje pieskovisko, miesto na hranie, nevytváral som ho za účelom zisku. Celkové výnosy z affiliate programov za 2 roky blogovania sú niečo okolo 400 eur. Náklady na vytvorenie a prevádzku blogu boli zatiaľ 130 eur, pričom svoj čas nerátam. To len pre informáciu pre tých, ktorí by chceli byť milionármi hneď po nainštalovaní bezplatnej WordPress témy.