Minulý týždeň som sa zúčastnil zaujímavej diskusie na tému, čo trápi Európanov. Tých „trápení“ tam bolo viac, ale jedna téma výrazne rezonovala. Bolo ňou zdravotníctvo. Nedalo mi to a vyhrabal som z Eurostatu dáta o výdavkoch na zdravotnú starostlivosť za predcovidový rok 2019. Poďme sa na to pozrieť.
Metodika: vychádzal som z oficiálnych dát Eurostatu pre výdavky verejného zdravotníctva a z dát počtu obyvateľov k roku 2019. Predcovidový rok som zvolil preto, aby výdavky neboli skreslené o rôzne mimoriadne náklady spojené s vírusom Covid-19.
Ako je na prvý pohľad zrejmé, rozdiel medzi západom a východom EÚ je priepastný. Zatiaľ čo susedné Rakúsko vynakladá na jedného poistenca v priemere 4700 eur ročne, na Slovensku je to o 3500 eur menej! Tento rozdiel sa potom zákonite prejaví v dostupnosti zdravotnej starostlivosti, čakacích dobách na plánované operácie, počte lekárov a sestier, ale aj v priemernej dobe dožitia.
Podľa údajov OECD sa v EÚ vynakladá na verejné zdravotníctvo v priemere 10% HDP. Na Slovensku je to približne 7,4%. Aj keby sme sa v uvedenej metrike vyrovnali priemeru EÚ, v absolútnej hodnote by to znamenalo, že na jedného poistenca by sme vynakladali len 1620 eur, čo je stále výrazne menej ako v Rakúsku či v Nemecku.
Ak chceme mať kvalitnejšie zdravotníctvo, neostáva nám nič iné ako zvyšovať HDP. Inej cesty niet.
ZDROJE A ODPORÚČANÝ OBSAH